Infolinia: Pon - Pt 8.00 - 18.00

Energa osiągnęła większy zysk

powrót do aktualności

W pierwszej połowie 2017 roku Energa osiągnęła 5,2 mld zł przychodów – o 5 proc. więcej niż rok wcześniej i wypracowała zysk netto w wysokości 488 mln zł. W II kwartale 2017 roku Grupa Energa zrealizowała inwestycje na poziomie 311 mln zł, a w całym I półroczu 2017 roku inwestycje grupy wyniosły prawie 528 mln zł.

– Pierwsze półrocze należy uznać zdecydowanie za udane. Grupa rozwija się we właściwym tempie, zgodnie z przyjętą strategią. Mimo trudnego otoczenia zewnętrznego mamy wyraźnie lepsze wyniki niż rok temu. Bezpieczeństwo energetyczne i szansę na zwiększenie przychodów widzimy nie tylko w nowych źródłach konwencjonalnych, ale także w lepszym bilansowaniu produkcji OZE. Dlatego jesteśmy liderami magazynowania energii i usług DSR (Demand Side Response). Drugie półrocze rozpoczęliśmy z solidnym buforem finansowym, także dlatego, że skutecznie wydeptujemy własną ścieżkę rozwoju w silnie wpływającym na nas otoczeniu regulacyjnym i administracyjnym – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA.


W czerwcu 2017 roku Energa przyjęła Strategię Innowacji na lata 2017-2020, która poza rozwojem inteligentnych sieci i magazynów energii, stawia na zwiększenie elastyczności produkcji energii, a także rozwój nowych usług dla operatorów sieciowych. Grupa tylko na innowacje będzie przeznaczać rocznie około 40 mln zł, a głównym narzędziem realizacji takich projektów jest powołane w czerwcu Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya.

W I półroczu 2017 roku Energa zrealizowała inwestycje na poziomie prawie 528 mln zł, z czego 434 mln zł w segmencie dystrybucji. Prace obejmowały modernizację i rozbudowę sieci dla nowych odbiorców i wytwórców.